Bina Kimlik Sistemi

Yapılara ait tüm ruhsat, iskân, proje, denetim, yapı sahibi, müteahhit gibi bilgiler tek veride toplanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın depreme yönelik çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda bina kimlik sistemini hayata geçiren Bakanlık, binalara 70 metreden okunabilen çip takılması için hayata geçiyor.

Depremin hasarlarını en aza indirmek için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle bu yıl art arda yaşanan depremlerinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın depremden korunmak için başlattığı çalışmada sona gelindi. Yakın zamanda hayata geçirilecek olan bina kimlik sistemi ile binalara çip takılacak, tüm binalara ait veriler tek bir havuzda toplanacaktır. Sistem 2021’de hayata geçirilecektir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can, Meclis’te kurulan Deprem Araştırma Komisyonu’na sistemle ilgili detaylı bilgi verdi.

Bina Kimlik Sistemi 2021 Yılında Geliyor!

Hem binanın içine hem dışına iki levha şeklinde çip takılacak ve böylece deprem, yangın gibi afetlerde kolay ulaşılabilecek durumu sağlıyor. Bu çipli sistem, 70 metre öteden bile okunabiliyor. Depreme dayanıksız evlerin aksaklıklar giderilinceye kadar kiraya verilmesinin önüne geçmek için çalışmaların başladığı yönünde bakanlık tarafından açıklama geldi. Komisyona bilgi veren Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen ise 2012’den bu yana 81 ilde 696 bin konut ve iş yerini riskli yapı olarak tespit ettiklerini, bunlardan 590 binini yıktıklarını belirtti.

400 Bin Binanın Denetimi Halen Sürüyor!

Halen 400 bin binanın denetimi devam etmesiyle 81 ilde halen çalışmalar devam etmektedir.

Kurum, “Elektronik Beton İzleme Sistemi ile 116 bin yapıdan 8 milyon 357 bin çipli beton numunesi aldık ve inceledik. Yapılara ait tüm ruhsat, iskân, proje, denetim, yapı sahibi, müteahhit gibi bilgilerin yer aldığı ve bütün Türkiye’de uygulanacak Bina Kimlik Sistemi 2021 yılında devreye alacağız” şeklinde 2021 yılında gelecek değişikleri bu şekilde bildirdi.

Kurum sunumunda, bakanlığın 2021 yılı bütçesinin 3 milyar 378 milyon 164 bin lira, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bütçesinin ise 1 milyar 290 milyon 815 bin lira olarak belirlendiğini açıklandı.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir